Menu

HR jak CHorwacja

Wszystko o Chorwacji od polityki po turystykę.

Szkraping - nowa dziedzina sportu

maciej.dobosiewicz
Nowa dyscyplina sportu powstała w Chorwacji, a dokładnie na kilku jej wyspach, które latem okupują turyści, a które zimą święcą pustkami. Pierwszy szkraping [Škraping] został zorganizowany na wyspie Pašman.

Najpierw trzeba chyba wyjaśnić słowo Škraping. Škrapa to po chorwacku (dokładnie w dialekcie dalmatyńskim) ostre kamienie, skały które stanowią sporą część powierzchni chorwackich wysp. Kto był, to wie, że wyglądają one tak:

 

szkraping skały


Jak nietrudno się domyśleć, Škraping to utworzony angielski czasownik z chorwackiego słowa. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że HR jak CHorwacja jako pierwsze całą sprawę opisuję, to pozwolę sobie na premierowe spolszczenie nazwy, aby nikt nie musiał się zastanawiać, jak się czyta "s" z ptaszkiem, albo żeby redaktorzy "Gazety Wyborczej", nie zrobili ze szkrapingu skrapingu, jak to lubią czynić.

 

Skoro mamy już określone pojęcie i jego pisownię, to pora na definicję szkrapingu. Jak podaje "skraping.com", szkraping to zawody trekkingowe, kombinacja wspinaczki, skakania i orientacji w terenie, której celem włączenie turystycznych miejsc w nowe dziedziny turystyki na naciskiem na turystykę przygodową.

Jest to więc sport dla tych, co

biegną:

szkraping bieg

skaczą:

szkraping skok

wspinają się:

 

szkraping wspinaczka

 

 

i nie boją się takich widoków:

 

szkraping wysoko

 

 

W pierwszych zawodach  zorganizowanych na wyspie Pašman wzięło udział ponad 100 osób. Ukończyło je tylko 33. Rok później już prawie wszyscy dotarli do mety - 162 osoby na 185 uczestników. W 2008 do zawodów stanęło prawie 200 chętnych.

Na uczestników (tak jak w legendarnej Szansie na sukces) czekają dwie trasy - profesjonalna i amatorska. Profesjonalna w (2008 roku) liczyła sobie 45 km, amatorska to "tylko" 20 km. Najlepszy wśród mężczyzn w poprzednim roku 40 km pokonał w 6 godzin i 5 minut. Był to Słoweniec Barne Brezovec. Najszybsza kobieta Ana Ješovnik. pokonała trasę w 7 godzin 33 minuty. To znaczy, że średnia ich prędkość na godzinę wynosiła 7,4 (pana Brezovca) i 6,14 (pani Ješovnik) kilometrów na godzinę. Nieźle jak na takie ukształtowanie terenu, prawda? dyby ktoś chciał te wyniki poprawić, to może wziąć udział w tegorocznej edycji Szkrapingu, która odbędzie się 7 marca 2009 roku.

Informacje pochodzą ze "skraping.com", a zdjęcia (opublikowane za zgodą "skraping.com") z galerii tej strony
Szczególnie podziękowania dla Vlada Jureško, który szybko odpowiedział na moją prośbę o zdjęcia.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • prawnik10

    Wygląda mi to na niebezpieczne.

  • hrjakchorwacja

    Jest ryzyko, jest przyjemność:-)

  • rittarossa

    Faktycznie wygląda dość niebezpiecznie, zwłaszcza, że nie ma się zabezpieczenia. Do szkarpingu przydadzą się ubezpieczenia osobowe, w razie (odpukać) wypadku.

© HR jak CHorwacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci