Menu

HR jak CHorwacja

Wszystko o Chorwacji od polityki po turystykę.

Rakiety na Adriatyku

maciej.dobosiewicz

W pobliżu wyspy Dugi otok przeprowadzono próbę z rakietą RBS-15B przeznaczoną do niszczenia statków o wyporności do nawet 15 000 ton.
Rakiet takich Chorwaci wprowadzili na uzbrojenie w 1991 roku ok 50 (decyzje o zakupie podejmowano jeszcze za czasów byłej Jugosławii), a każda kosztowała jakiś milion dolarów. W 2002 r. minął ich "okres ważności" i od tego czasu trwały rozmowy z producentem (szwedzkim Saabem) na temat niezbędnych remontów i testów. Ostatecznie w 2014 (podajemy za www.morh.hr) podjęto decyzję o sukcesywnym przeprowadzaniu prac, które pozwolą 20 rakietom wrócić do gotowości bojowej. Będzie to trwało do 2024 roku.
Sprawa dla Chorwatów jest poważna, bo to najważniejsze (jak złośliwe media podkreślają, że jednocześnie jedyne) uzbrojenie ofensywne marynarki wojennej tego kraju. Pewnie dlatego podczas próby odpalenia rakiety był obecny premier Milanović. Jak widać poniżej impreza była udana. Cel został zniszczony za pierwszych strzałem, odpalenie drugiej rakiety nie było potrzebne. 


© HR jak CHorwacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci