Menu

HR jak CHorwacja

Wszystko o Chorwacji od polityki po turystykę.

Uchodźcy w Chorwacji

maciej.dobosiewicz

Wygląda na to, że po Węgrzech, które właśnie kończą uszczelniać swoje granice, kolejnym krajem, który czeka wielki kryzys związany z uchodźcami czeka Chorwację. Wg "Index.hr" na teren kraju weszło ich już kilkanaście tysięcy. Wszystkie przejśćia graniczne z Serbią zostały już zamknięte. Ten sam serwis opisuje zachowanie mieszkańców miejscowości Ilače, którzy nie czekając na reakcję władz sami zorganizowali pomoc oferując uciekinierom jedzenie, leki i wszelką inną pomoc." My to wszystko przeżyliśmy w 1991. Wiemy, co to znaczy dostać szklankę mleka, kawałek chleba" powiedziała jedna z pomagających osób.
Premier Milanović jeszcze wczoraj próbował uspokajać sytuację (cytujemy za 24.sata), przypominając, że uchodźcy to są, ludzie, tak jak my wszyscy. "Nie będziemy nikogo zatrzymywać biciem, drutami czy psami. Oni przejadą przez Chorwację, nie będziemy zatrzymywać."
Tymczasem prezydent Kolinda Grabar-Kitarovi (jak 24.sata.hr dowiedziało się nieoficjalnie) wezwała armię do podwyższonej gotowości, na wypadek potrzeby ochrony granic. Zażądała też od premiera Milanovicia zwołania Rady bezpieczeństwa narodowego, która zajmie się kryzysem. "Nie chcę oglądać w Chorwacji scen znanych z Macedonii, Serbii czy Węgier. To nie tylko humanitarny problem, ale także kwestia gospodarcza, socjalna i sprawa bezpieczeństwa, dlatego chcę wiedzieć, że jesteśmy przygotowani o tych ludzi godnie zadbać, jednocześnie gwarantując chorwackim obywatelom stabilność i bezpieczeństwo ich kraju." 

© HR jak CHorwacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci