Menu

HR jak CHorwacja

Wszystko o Chorwacji od polityki po turystykę.

Święta z puszki

maciej.dobosiewicz

Po długiej przerwie wracamy z wiadomościami z naszej ukochanej Chorwacji. Nie dzieje się tam ostatnio najlepiej. Także u nich były ostatnio wybory, które minimalnie wygrała Domoljubna koalicja (HDZ i dodatki) zdobywając 59 miejsc w parlamencie. Zaraz za nią, z różnicą 3 mandatów jest koalicja Hrvatska raste (SDP i dodatki), a potem nowy gracz na politycznej scenie - partia Most (platforma polityczna, która powstała z połączenia sił ludzi wcześniej uczestniczących w lokalnych władzach). Most wprowadziła 19 swoich przedstawicieli, ale czterech już opuściło szeregi tej partii. (pełne wyniki można sobie obejrzeć na Hrt, gdzie mają bardzo ładne wykresy).

Sytuacja teraz wygląda tak, że Zoran Milanović lider Hrvatska raste usiłuje klecić większość, a tym czasem chorwacką opinią publiczną wstrząsnęła inna wieść. Nie będzie świeżych sardynek na wigilię!
Wyznaczony limit łowienia tych ryb (65 tysięcy ton) został już wykorzystany i choć w poprzednich latach robiono małe wyjątki od reguły przed świętami pozwalano na małe łowy (podajemy za novilist.hr) to tym razem tak nie będzie. A wszystko przez UE, której dofinansowania rybackiej floty podniosła jej skuteczność w łowieniu. Dlatego święta w Chorwacji zapowiadają się smutne. Bez świeżych sardynek, nie wiadomo co z rządem. Co prawda Trybunału Konstytucyjnego im nie demontuje, ale z Trybunału wigilijnej kolacji nie zrobisz.

© HR jak CHorwacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci