Menu

HR jak CHorwacja

Wszystko o Chorwacji od polityki po turystykę.

Rocznica śmierci Tito

maciej.dobosiewicz

4 maja 1980 roku zmarł Tito. Trzy dni później skończyłby 88 lat życia. Umarł w szpitalu w Lubljanie, do którego trafił z powodu problemów krążenia w nogach. Amputowano mu lewą nogę lecz to nie poprawiło jego stanu zdrowia, pojawiła się gangrena...
Tito rządził Jugosławia przez 35 lat. Oceny tych rządów są skrajnie różne, ale pewne jest jedno - od jego śmierci zaczął się powolny proces, który doprowadził do rozpadu Jugosławii i wojny. Do dziś wiele mieszkańców Serbii, Chorwacji, Bośnii i pozostałych byłych republik Jugosławii wspomina Broza Tito z rozrzewnieniem. Gdy zmarł, żałoba byłą powszechna. W pogrzebie, który odbył się 8 maja 1980 roku wzięło udział 209 delegatów z 127 krajów świata. Na poniższym filmie widać płaczących piłkarzy zagrzebskiego Hajduka i belgradzkiej Crvenej Zvezdy oraz kibiców śpiewających w hołdzie Tito.

 

Zawsze nas zastanawiało - jak się organizuje takie pogrzeby? Ćwiczy wcześniej po kryjomu? Przecież od śmierci do pogrzebu minęło 4 dni, a oni taki rozmach zaprezentowali:

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [stacjabalkany.pl] *.play-internet.pl

    Jugosławia Tito była chyba wyjątkowym państwem wśród innych demoludow moi rodzice wspominają że w latach 80 było ich marzeniem udać się do wtedy Jugosławii. Będąc wielokrotnie w Serbii czy Macedonii czy Bośni właściwie nie słyszałem złego słowa o Marszałku a same dobre wspomnia z czasów kiedy byliśmy braćmi w komuniźmie.

© HR jak CHorwacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci