Menu

HR jak CHorwacja

Wszystko o Chorwacji od polityki po turystykę.

Chorwaci idą na wojnę z wojną?

maciej.dobosiewicz

 

Trochę się zaniedbaliśmy, ale w Chorwacji wiele ciekawego się znów dzieje, no więc i my będzie się częściej odzywać.

W Chorwacji od 2006 roku obowiązek odbywania obowiązkowej służby wojskowej został zawieszony. I chyba wpisywało się to w oczekiwania społeczne, bo jak podaje monitor.hr 54% młodych chłopaków w wieku poborowym odmawiało służby powołując się na swoje sumienie i przekonania. To nie dość szokująca liczba, jak na państwo które jeszcze 10 lat wcześniej (licząc od tego 2006.) uczestniczyło w wojnie.

Dzisiaj  Parku króla Petra Krešimira IV  mają się odbyć protesty przeciwko przywrócenia obowiązku odbywania służby wojskowej. Udział zapowiadają liczne organizacje, czy równie liczni będą uczestnicy, to się jeszcze okaże.

 

 

 

Kto jeździ do Chorwacji?

maciej.dobosiewicz

To pytanie zadał sobie "poslovni.hr" i przeprowadził odpowiednie analizy z użyciem narzędzia EVisitor, który pozwala odnotować nie tylko liczbę odwiedzin, ale także informację o kraju z których przyjechali turyści, płci oraz wieku. Co te analizy pokazały?

Chorwację w tym roku (do początku września) odwiedziło 13 milionów turystów (z czego 1,3 miliona to Chorwacji, którzy wyjechali na wczasy krajowe). Wszyscy razem zrealizowali 75,3 milionów noclegów. Dominują rodziny z dziećmi, bo aż 40% noclegów należało do grup wiekowych 0-14 i 35-44, czyli rodziców oraz ich potomków. Tacy ludzie, jak określił "poslovni.hr" uważają na ceny.

 

 

Rocznica śmierci Tito

maciej.dobosiewicz

4 maja 1980 roku zmarł Tito. Trzy dni później skończyłby 88 lat życia. Umarł w szpitalu w Lubljanie, do którego trafił z powodu problemów krążenia w nogach. Amputowano mu lewą nogę lecz to nie poprawiło jego stanu zdrowia, pojawiła się gangrena...
Tito rządził Jugosławia przez 35 lat. Oceny tych rządów są skrajnie różne, ale pewne jest jedno - od jego śmierci zaczął się powolny proces, który doprowadził do rozpadu Jugosławii i wojny. Do dziś wiele mieszkańców Serbii, Chorwacji, Bośnii i pozostałych byłych republik Jugosławii wspomina Broza Tito z rozrzewnieniem. Gdy zmarł, żałoba byłą powszechna. W pogrzebie, który odbył się 8 maja 1980 roku wzięło udział 209 delegatów z 127 krajów świata. Na poniższym filmie widać płaczących piłkarzy zagrzebskiego Hajduka i belgradzkiej Crvenej Zvezdy oraz kibiców śpiewających w hołdzie Tito.

 

Zawsze nas zastanawiało - jak się organizuje takie pogrzeby? Ćwiczy wcześniej po kryjomu? Przecież od śmierci do pogrzebu minęło 4 dni, a oni taki rozmach zaprezentowali:

 

Święta z puszki

maciej.dobosiewicz

Po długiej przerwie wracamy z wiadomościami z naszej ukochanej Chorwacji. Nie dzieje się tam ostatnio najlepiej. Także u nich były ostatnio wybory, które minimalnie wygrała Domoljubna koalicja (HDZ i dodatki) zdobywając 59 miejsc w parlamencie. Zaraz za nią, z różnicą 3 mandatów jest koalicja Hrvatska raste (SDP i dodatki), a potem nowy gracz na politycznej scenie - partia Most (platforma polityczna, która powstała z połączenia sił ludzi wcześniej uczestniczących w lokalnych władzach). Most wprowadziła 19 swoich przedstawicieli, ale czterech już opuściło szeregi tej partii. (pełne wyniki można sobie obejrzeć na Hrt, gdzie mają bardzo ładne wykresy).

Sytuacja teraz wygląda tak, że Zoran Milanović lider Hrvatska raste usiłuje klecić większość, a tym czasem chorwacką opinią publiczną wstrząsnęła inna wieść. Nie będzie świeżych sardynek na wigilię!
Wyznaczony limit łowienia tych ryb (65 tysięcy ton) został już wykorzystany i choć w poprzednich latach robiono małe wyjątki od reguły przed świętami pozwalano na małe łowy (podajemy za novilist.hr) to tym razem tak nie będzie. A wszystko przez UE, której dofinansowania rybackiej floty podniosła jej skuteczność w łowieniu. Dlatego święta w Chorwacji zapowiadają się smutne. Bez świeżych sardynek, nie wiadomo co z rządem. Co prawda Trybunału Konstytucyjnego im nie demontuje, ale z Trybunału wigilijnej kolacji nie zrobisz.

© HR jak CHorwacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci